Топ-100
Poprzednia

ⓘ 76. ceremonia wręczenia Oscarów



76. ceremonia wręczenia Oscarów
                                     

ⓘ 76. ceremonia wręczenia Oscarów

76. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 29 lutego 2004 roku w Kodak Theatre w Los Angeles.

Najwięcej nagród, bo aż 11 otrzymał film Petera Jacksona Władca Pierścieni: Powrót króla.

                                     

1. Ciekawostki

  • Rodzina Coppola dołączyła do rodziny Hustonów jako tych, w których trzy pokolenia zdobyły Oscara.
  • Władca Pierścieni: Powrót króla zdobywając statuetki we wszystkich kategoriach, w których otrzymał nominację wyrównał rekord Ben-Hura i Titanica mając na swoim koncie 11 Oscarów.
  • Sofia Coppola jako pierwsza Amerykanka zdobyła nominację w kategorii najlepsza reżyseria.
  • Władca Pierścieni: Powrót króla jest pierwszym filmem, który zdobył taką ilość nominacji i nie dostał żadnej za kreacje aktorskie.
  • Keisha Castle-Hughes – gwiazda filmu Jeździec wielorybów – w wieku 13 lat stała się najmłodszą nominowaną aktorką w roli pierwszoplanowej.
                                     

2. Wykonawcy piosenek

  • "Scarlet Tide” – Alison Krauss, Elvis Costello & T-Bone Burnett zapowiedziani przez Liv Tyler
  • "Belleville Rendez-Vous” – Bet.E & Benoît Charest zapowiedziani przez Jamie Lee Curtis
  • "You Will Be My Ain True Love” – Alison Krauss & Sting zapowiedziani przez Liv Tyler
  • "Into the West” – Annie Lennox zapowiedziana przez Liv Tyler
  • "The Kiss at the End of the Rainbow” – Eugene Levy & Catherine O’Hara zapowiedziani przez Jamie Lee Curtis
                                     

3. Laureaci

Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Najlepszy aktor

  • Jude Law – Wzgórze nadziei
  • Ben Kingsley – Dom z piasku i mgły
  • Johnny Depp – Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
  • Bill Murray – Między słowami
  • Sean Penn – Rzeka tajemnic

Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Alec Baldwin – Cooler
  • Benicio del Toro – 21 gramów
  • Ken Watanabe – Ostatni samuraj
  • Djimon Hounsou – Nasza Ameryka
  • Tim Robbins – Rzeka tajemnic

Najlepsza aktorka

  • Charlize Theron – Monster
  • Diane Keaton – Lepiej późno niż później
  • Samantha Morton – Nasza Ameryka
  • Naomi Watts – 21 gramów
  • Keisha Castle-Hughes – Jeździec wielorybów

Najlepszy film animowany

  • Aaron Blaise i Robert Walker – Mój brat niedźwiedź
  • Andrew Stanton – Gdzie jest Nemo?
  • Sylvain Chomet – Trio z Belleville

Najlepsze zdjęcia

  • Russell Boyd – Pan i władca: Na krańcu świata
  • John Schwartzman – Niepokonany Seabiscuit
  • Eduardo Serra – Dziewczyna z perłą
  • John Seale – Wzgórze nadziei
  • César Charlone – Miasto Boga

Pełnometrażowy film dokumentalny

  • Errol Morris i Michael Williams – Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary

Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • Denys Arcand – Inwazja barbarzyńców
  • Ben Sombogaart – Bliźniaczki
  • Mikale Hafstrom – Zło
  • Yōji Yamada – Tasogare Seibei
  • Ondřej Trojan – Żelary

Najlepsza muzyka

  • Howard Shore – Władca Pierścieni: Powrót króla
  • Danny Elfman – Duża ryba
  • James Horner – Dom z piasku i mgły
  • Gabriel Yared – Wzgórze nadziei
  • Thomas Newman – Gdzie jest Nemo?

Oscar Honorowy

  • Blake Edwards – za całokształt osiągnięć jako scenarzysta, reżyser i producent


                                     

3.1. Laureaci Najlepszy film

  • Ross Katz i Sofia Coppola – Między słowami
  • Kathleen Kennedy, Steven Spielberg, Barry Mendel – Niepokonany Seabiscuit
  • Robert Lorenz, Judie Hoyt i Clint Eastwood – Rzeka tajemnic
  • Samuel Goldwyn Jr., Peter Weir i Duncan Henderson – Pan i władca: Na krańcu świata
  • Barrie M. Osborne, Peter Jackson i Fran Walsh – Władca Pierścieni: Powrót króla
                                     

3.2. Laureaci Najlepszy aktor

  • Jude Law – Wzgórze nadziei
  • Ben Kingsley – Dom z piasku i mgły
  • Johnny Depp – Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
  • Bill Murray – Między słowami
  • Sean Penn – Rzeka tajemnic
                                     

3.3. Laureaci Najlepsza aktorka

  • Charlize Theron – Monster
  • Diane Keaton – Lepiej późno niż później
  • Samantha Morton – Nasza Ameryka
  • Naomi Watts – 21 gramów
  • Keisha Castle-Hughes – Jeździec wielorybów
                                     

3.4. Laureaci Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Shohreh Aghdashloo – Dom z piasku i mgły
  • Marcia Gay Harden – Rzeka tajemnic
  • Holly Hunter – Trzynastka
  • Patricia Clarkson – Wizyta u April
  • Renée Zellweger – Wzgórze nadziei
                                     

3.5. Laureaci Najlepszy film animowany

  • Aaron Blaise i Robert Walker – Mój brat niedźwiedź
  • Andrew Stanton – Gdzie jest Nemo?
  • Sylvain Chomet – Trio z Belleville
                                     

3.6. Laureaci Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz

  • Ben van Os i Cecile Heideman – Dziewczyna z perłą
  • Jeannine Claudia Oppewall i Leslie A. Pope – Niepokonany Seabiscuit
  • William Sandell i Robert Gould – Pan i władca: Na krańcu świata
  • Lilly Kilvert i Gretchen Rau – Ostatni samuraj
  • Grant Major, Dan Hennah i Alan Lee – Władca Pierścieni: Powrót króla
                                     

3.7. Laureaci Najlepsze zdjęcia

  • Russell Boyd – Pan i władca: Na krańcu świata
  • John Schwartzman – Niepokonany Seabiscuit
  • Eduardo Serra – Dziewczyna z perłą
  • John Seale – Wzgórze nadziei
  • César Charlone – Miasto Boga
                                     

3.8. Laureaci Najlepsze kostiumy

  • Ngila Dickson i Richard Taylor – Władca Pierścieni: Powrót króla
  • Ngila Dickson – Ostatni samuraj
  • Wendy Stites – Pan i władca: Na krańcu świata
  • Dien van Straalen – Dziewczyna z perłą
  • Judianna Makovsky – Niepokonany Seabiscuit
                                     

3.9. Laureaci Najlepsza reżyseria

  • Fernando Meirelles – Miasto Boga
  • Peter Weir – Pan i władca: Na krańcu świata
  • Clint Eastwood – Rzeka tajemnic
  • Peter Jackson – Władca Pierścieni: Powrót króla
  • Sofia Coppola – Między słowami
                                     

3.10. Laureaci Pełnometrażowy film dokumentalny

  • Errol Morris i Michael Williams – Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary
                                     

3.11. Laureaci Najlepszy montaż

  • Lee Smith – Pan i władca: Na krańcu świata
  • William Goldenberg – Niepokonany Seabiscuit
  • Daniel Rezende – Miasto Boga
  • Jamie Selkirk – Władca Pierścieni: Powrót króla
  • Walter Murch – Wzgórze nadziei
                                     

3.12. Laureaci Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • Denys Arcand – Inwazja barbarzyńców
  • Ben Sombogaart – Bliźniaczki
  • Mikale Hafstrom – Zło
  • Yōji Yamada – Tasogare Seibei
  • Ondřej Trojan – Żelary
                                     

3.13. Laureaci Najlepsza charakteryzacja

  • Ve Neill i Martin Samuel – Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
  • Edouard F. Henriques i Yolanda Toussieng – Pan i władca: Na krańcu świata
  • Richard Taylor i Peter King – Władca Pierścieni: Powrót króla
                                     

3.14. Laureaci Najlepsza muzyka

  • Howard Shore – Władca Pierścieni: Powrót króla
  • Danny Elfman – Duża ryba
  • James Horner – Dom z piasku i mgły
  • Gabriel Yared – Wzgórze nadziei
  • Thomas Newman – Gdzie jest Nemo?
                                     

3.15. Laureaci Najlepsza piosenka

  • "You Will Be My Ain True Love” – Wzgórze nadziei – Sting
  • "Into the West” – Władca Pierścieni: Powrót króla – Fran Walsh, Howard Shore i Annie Lennox
  • "Belleville Rendez-Vous” – Trio z Belleville – muzyka: Benoît Charest, słowa:Sylvain Chomet
  • "A Kiss at the End of the Rainbow” – Koncert dla Irwinga – Michael McKean, Annette O’Toole
  • "Scarlet Tide” – Wzgórze nadziei – T-Bone Burnett, Elvis Costello
                                     

3.16. Laureaci Najlepszy dźwięk

  • Andy Nelson, Anna Behlmer i Tod A. Maitland – Niepokonany Seabiscuit
  • Christopher Boyes, David Parker, David E. Campbell i Lee Orloff – Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
  • Andy Nelson, Anna Behlmer i Jeff Wexler – Ostatni samuraj
  • Paul Massey, Doug Hemphill i Art Rochester – Pan i władca: Na krańcu świata
  • Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges i Hammond Peek – Władca Pierścieni: Powrót króla
                                     

3.17. Laureaci Najlepszy montaż dźwięku

  • Christopher Boyes i George Watters II – Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
  • Gary Rydstrom i Michael Silvers – Gdzie jest Nemo?
  • Richard King – Pan i władca: Na krańcu świata
                                     

3.18. Laureaci Najlepsze efekty specjalne

  • John Knoll, Hal T. Hickel, Charles Gibson i Terry D. Frazee – Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
  • Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook i Alex Funke – Władca Pierścieni: Powrót króla
  • Daniel Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness i Robert Stromberg – Pan i władca: Na krańcu świata
                                     

3.19. Laureaci Najlepszy scenariusz oryginalny

  • Sofia Coppola – Między słowami
  • Andrew Stanton, Bob Peterson i David Reynolds – Gdzie jest Nemo?
  • Steven Knight – Niewidoczni
  • Denys Arcand – Inwazja barbarzyńców
  • Jim Sheridan, Naomi Sheridan i Kirsten Sheridan – Nasza Ameryka
                                     

3.20. Laureaci Najlepszy scenariusz adaptowany

  • Bráulio Mantovani – Miasto Boga
  • Fran Walsh, Philippa Boyens i Peter Jackson – Władca Pierścieni: Powrót króla
  • Brian Helgerand – Rzeka tajemnic
  • Gary Ross – Niepokonany Seabiscuit
  • Shari Springer Berman i Robert Pulcini – Amerykański splendor
                                     

3.21. Laureaci Oscar Honorowy

  • Blake Edwards – za całokształt osiągnięć jako scenarzysta, reżyser i producent
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →