Топ-100
Poprzednia

ⓘ 88. ceremonia wręczenia Oscarów



88. ceremonia wręczenia Oscarów
                                     

ⓘ 88. ceremonia wręczenia Oscarów

88. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej za rok 2015, odbyła się 28 lutego 2016 roku w Dolby Theatre w Hollywood. Galę poprowadził aktor i scenarzysta Chris Rock, a jej producentami byli David Hill i Reginald Hudlin.

                                     

1. Oscary Honorowe

W sierpniu 2015 roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej podała nazwiska honorowych laureatów Oscarów 2016. Nagrody wręczono 14 listopada 2015 roku w Hollywood.

Laureaci Nagród Honorowych Akademii

  • Spike Lee – amerykański reżyser i scenarzysta
  • Gena Rowlands – amerykańska aktorka
                                     

2. Informacje na temat ceremonii

W marcu 2015 roku ujawniono, iż producentami gali nie będą już Neil Meron i Craig Zadan realizujący trzy poprzednie gale, którym wygasł kontrakt z Amerykańską Akademią Filmową i byli krytykowani za dotychczasową organizację. Wkrótce potem aktor Neil Patrick Harris ogłosił, że nie będzie po raz drugi gospodarzem Oscarów. W październiku ujawniono, iż gospodarzem gali będzie aktor Chris Rock. Producentami gali są David Hill i Reginald Hudlin.

                                     

3. Harmonogram

  • 28 lutego 2016 – 88. ceremonia wręczenia Nagród Akademii
  • 14 stycznia 2016 – ogłoszenie nominacji do Oscara
  • 23 lutego 2016 – koniec finałowego głosowania
  • 12 lutego 2016 – rozpoczęcie finałowego głosowania
  • 14 listopada 2015 – wręczenie nagród honorowych i za całokształt
  • 8 lutego 2016 – obiad z nominowanymi
  • 8 stycznia 2016 – zakończenie głosowania na nominacje
  • 30 grudnia 2015 – rozpoczęcie głosowania na nominacje
  • 13 lutego 2016 – prezentacja nagrody za osiągnięcia naukowo-techniczne
                                     

4. Nominowani i nagrodzeni

Listę nominowanych do Oscara ogłoszono 14 stycznia 2016 roku. Ceremonia wręczenia Oscarów za rok 2015 odbyła się 28 lutego 2016 roku.

Poniżej na pierwszym miejscu podano nagrodzonych, a dalej pozostałe nominacje w każdej z kategorii:

                                     

4.1. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy film

  • Big Short
  • Brooklyn
  • Most szpiegów
  • Mad Max: Na drodze gniewu
  • Pokój
  • Spotlight
  • Marsjanin
  • Zjawa
                                     

4.2. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy reżyser

  • Adam McKay – Big Short
  • George Miller – Mad Max: Na drodze gniewu
  • Tom McCarthy – Spotlight
  • Lenny Abrahamson – Pokój
  • Alejandro G. Iñárritu – Zjawa
                                     

4.3. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy aktor

  • Matt Damon – Marsjanin jako Mark Watney
  • Leonardo DiCaprio – Zjawa jako Hugh Glass
  • Michael Fassbender – Steve Jobs jako Steve Jobs
  • Eddie Redmayne – Dziewczyna z portretu jako Einar Wegener/Lili Elbe
  • Bryan Cranston – Trumbo jako Dalton Trumbo
                                     

4.4. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Mark Rylance – Most szpiegów jako Rudolf Abel
  • Christian Bale – Big Short jako Michael Burry
  • Mark Ruffalo – Spotlight jako Michael Rezendes
  • Tom Hardy – Zjawa jako John Fitzgerald
  • Sylvester Stallone – Creed: Narodziny legendy jako Rocky Balboa
                                     

4.5. Nominowani i nagrodzeni Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Jennifer Jason Leigh – Nienawistna ósemka jako Daisy Domergue
  • Kate Winslet – Steve Jobs jako Joanna Hoffman
  • Alicia Vikander – Dziewczyna z portretu jako Gerda Wegener
  • Rooney Mara – Carol jako Therese Belivet
  • Rachel McAdams – Spotlight jako Sacha Pfeiffer
                                     

4.6. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy scenariusz oryginalny

  • Spotlight – Tom McCarthy, Josh Singer
  • W głowie się nie mieści – Josh Cooley, Ronnie del Carmen, Pete Docter, Meg LeFauve
  • Ex Machina – Alex Garland
  • Most szpiegów – Matt Charman, Joel i Ethan Coenowie
  • Straight Outta Compton – Andrea Berloff, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge, Alan Wenkus
                                     

4.7. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy scenariusz adaptowany

  • Carol – Phyllis Nagy
  • Pokój – Emma Donoghue
  • Big Short – Adam McKay, Charles Randolph
  • Brooklyn – Nick Hornby
  • Marsjanin – Drew Goddard
                                     

4.8. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy długometrażowy film animowany

  • Baranek Shaun – Mark Burton, Richard Starzak
  • Anomalisa – Charlie Kaufman, Duke Johnson, Rosa Tran
  • W głowie się nie mieści – Pete Docter, Jonas Rivera
  • Marnie. Przyjaciółka ze snów jap.: Omoide no Marnie; ang.: When Marnie Was There – Hiromasa Yonebayashi, Yoshiaki Nishimura
  • Chłopiec i świat port.: O Menino eo Mundo; ang.: Boy & the World – Alê Abreu
                                     

4.9. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • Francja: Mustang ; język turecki – Deniz Gamze Ergüven
  • Dania: Wojna ; język duński – Tobias Lindholm
  • Kolumbia: W objęciach węża ; język hiszpański – Ciro Guerra
  • Jordania: Theeb ; język arabski – Naji Abu Nowar
  • Węgry: Syn Szawła ; język węgierski – László Nemes
                                     

4.10. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy film dokumentalny

  • Amy – Asif Kapadia, James Gay-Rees
  • Scena ciszy – Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sorensen
  • W krainie karteli – Matthew Heineman, Tom Yellin
  • What Happened, Miss Simone? – Liz Garbus, Amy Hobby, Justin Wilkes
  • Winter on Fire: Ukraines Fight for Freedom – Evgeny Afineevsky, Den Tolmor
                                     

4.11. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy krótkometrażowy film aktorski

  • Ave Maria – Eric Dupont, Basil Khalil
  • Everything Will Be Okay – Patrick Vollrath
  • Day One – Henry Hughes
  • Shok – Jamie Donoughue
  • Stutterer – Serena Armitage, Benjamin Cleary
                                     

4.12. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy krótkometrażowy film animowany

  • Niedźwiedzia opowieść – Pato Escala Pierart, Gabriel Osorio Vargas
  • Sanjays Super Team – Nicole Paradis Grindle, Sanjay Patel
  • Nie możemy żyć bez kosmosu – Konstantin Bronzit
  • Prologue – Imogen Sutton, Richard Williams
  • World of Tomorrow – Don Hertzfeldt
                                     

4.13. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

  • Body Team 12 – David Darg, Bryn Mooser
  • Chau, Beyond the Lines – Courtney Marsh, Jerry Franck
  • Last Day of Freedom – Dee Hibbert-Jones, Nomi Talisman
  • A Girl in the River: The Price of Forgiveness – Sharmeen Obaid-Chinoy
  • Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah – Adam Benzine
                                     

4.14. Nominowani i nagrodzeni Najlepsza muzyka

  • Most szpiegów – Thomas Newman
  • Carol – Carter Burwell
  • Nienawistna ósemka – Ennio Morricone
  • Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – John Williams
  • Sicario – Jóhann Jóhannsson
                                     

4.15. Nominowani i nagrodzeni Najlepsza piosenka

  • "Manta Ray” z filmu Racing Extinction
  • "Writings on the Wall” z filmu Spectre
  • "Earned It” z filmu Pięćdziesiąt twarzy Greya
  • "Simple Song #3” z filmu Młodość
  • "Til It Happens to You” z filmu The Hunting Ground
                                     

4.16. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy dźwięk

  • Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – Matthew Wood, David Acord
  • Mad Max: Na drodze gniewu – Mark A. Mangini, David White
  • Sicario – Alan Robert Murray
  • Marsjanin – Oliver Tarney
  • Zjawa – Martin Hernández, Lon Bender
                                     

4.17. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy montaż dźwięku

  • Most szpiegów – Andy Nelson, Gary Rydstrom, Drew Kunin
  • Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson
  • Marsjanin – Paul Massey, Mark Taylor, Mac Ruth
  • Mad Max: Na drodze gniewu – Chris Jenkins, Gregg Rudloff, Ben Osmo
  • Zjawa – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom, Chris Duesterdiek
                                     

4.18. Nominowani i nagrodzeni Najlepsza scenografia

  • Marsjanin – Celia Bobak, Arthur Max
  • Most szpiegów – Rena DeAngelo, Bernhard Henrich, Adam Stockhausen
  • Mad Max: Na drodze gniewu – Colin Gibson, Lisa Thompson
  • Dziewczyna z portretu – Michael Standish, Eve Stewart
  • Zjawa – Jack Fisk, Hamish Purdy
                                     

4.19. Nominowani i nagrodzeni Najlepsze kostiumy

  • Kopciuszek – Sandy Powell
  • Zjawa – Jacqueline West
  • Carol – Sandy Powell
  • Mad Max: Na drodze gniewu – Jenny Beavan
  • Dziewczyna z portretu – Paco Delgado
                                     

4.20. Nominowani i nagrodzeni Najlepsza charakteryzacja

  • Zjawa – Siân Grigg, Duncan Jarman, Robert Pandini
  • Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął szw.: Hundraåringen som klev ut genom fönstret och; ang.: The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared – Love Larson, Eva von Bahr
  • Mad Max: Na drodze gniewu – Lesley Vanderwalt, Elka Wardega, Damian Martin
                                     

4.21. Nominowani i nagrodzeni Najlepsze zdjęcia

  • Sicario – Roger Deakins
  • Carol – Edward Lachman
  • Mad Max: Na drodze gniewu – John Seale
  • Zjawa – Emmanuel Lubezki
  • Nienawistna ósemka – Robert Richardson
                                     

4.22. Nominowani i nagrodzeni Najlepszy montaż

  • Big Short – Hank Corwin
  • Mad Max: Na drodze gniewu – Margaret Sixel
  • Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – Maryann Brandon, Mary Jo Markey
  • Spotlight – Tom McArdle
  • Zjawa – Stephen Mirrione
                                     

4.23. Nominowani i nagrodzeni Najlepsze efekty specjalne

  • Zjawa – Richard McBride, Matt Shumway, Jason Smith, Cameron Waldbauer
  • Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – Chris Corbould, Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan
  • Marsjanin – Anders Langlands, Chris Lawrence, Richard Stammers, Steven Warner
  • Ex Machina – Mark Williams Ardington, Sara Bennett, Paul Norris, Andrew Whitehurst
  • Mad Max: Na drodze gniewu – Andrew Jackson, Dan Oliver, Andy Williams, Tom Wood
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →