Топ-100
Poprzednia

ⓘ Parafia św. Stanisława w Dąbrowie Wielkiej



Parafia św. Stanisława w Dąbrowie Wielkiej
                                     

ⓘ Parafia św. Stanisława w Dąbrowie Wielkiej

Parafia św. Stanisława w Dąbrowie Wielkiej – rzymskokatolicka parafia znajduje się w dekanacie wysokomazowieckim, diecezji łomżyńskiej. Mieści się w Dąbrowie Wielkiej. Została erygowana w 1423 r. Od 2013 roku proboszczem parafii jest ks. mgr Wiesław Pac.

                                     

1. Historia

Kościół w Długiej Dąbrowie został założony w 1423 r. w czasach biskupa łuckiego Andrzeja Spławskiego.

Fundatorami kościoła w Długiej Dąbrowie byli przedstawiciele trzech rodzin – bracia: Stanisław, Piotr, Bogusław i Falisław; Jan ze swymi bratankami oraz Mścisław, Maciej i Paweł, dziedzic w Długiej Dąbrowie. Wymienieni zostali także dziedzice dziesięciu wsi szlacheckich, którzy mieli przynależeć do nowo powstałej parafii: Miodusy, Kaczyno, Święcko, Brzóski, Średnica, Mystki, Włosty, Plewki, Gierałty i Szepietowo. Nowy kościół otrzymał wezwanie Zwiastowania NMP, św. św. Anny, Katarzyny, Stanisława i Mikołaja. W latach 1476–79 plebanem w Długiej Dąbrowie był ks. Marcin.

Ostatni drewniany kościół z końca XVII w. służył wiernym do czasu zbudowania nowego, murowanego kościoła. W latach 1883–1889 z fundacji parafian i Stanisława Kierznowskiego zbudowano obecny kościół w Dąbrowie Wielkiej pw. św. Stanisława BM, według projektu arch. Józefa Piusa Dziekońskiego i Stanisława Kucharzewskiego. Kościół został konsekrowany 2 czerwca 1925 przez biskupa Romualda Jałbrzykowskiego. W 1944 r. wskutek wysadzenia wież zniszczono fasadę i pd. przęsło nawy. Został odbudowany w latach 1947–60. Jego fasada jest zwrócona na południe. W latach 1995–2000 uzupełniono wyposażenie kościoła i wykonano ogrzewanie. Obecny kościół jest w stylu neogotyckim, z romańskimi detalami architektonicznymi.

Murowana plebania, wybudowana w 1939, jest wpisana do rejestru zabytków.

                                     

2. Proboszczowie

Proboszczowie pracujący w parafii od roku 1476:

  • ks. Józef Władysław Ciszewski zm. 27.01.1902
  • ks. Franciszek Sokołowski 1923-1937 zm. 11.11.1936
  • ks. Mateusz Dąbrowski zm. 12.10.1813.
  • ks. Mikołaj Rapaczki 16.01.1542
  • ks. Jan Sieczkowski 1847.1865.
  • ks. Leopold Antoni Dąbrowski 2.02.1750 zm. 19.03.1785
  • ks. Roman Pogonowski 1978-1993 zm. 12.08.1996
  • ks. Tomasz Knyżewski zm. 6.04.1887 r.
  • ks. Stanisław Kruszewski 1824
  • ks. Jan Idźkowski 1947-1978
  • ks. Jerzy Średnicki 1993-2006.
  • ks. Franciszek Łapiński 1941-1947
  • ks. Wiesław Pac 2013-2016
  • ks. Antoni Mierzejewski 2006-2013
  • ks. Franciszek Dąbrowski zm. 4.01.1750
  • ks. Marcin 1476-1479
  • ks. Paweł Jabłoński zm. 5.05.1774 – pełnił dwa lata funkcję tym. prob.
  • ks. Bernard Włostowski? zm. 13.12.1917
  • ks. Zygmunt Skarżynski 1937-1941
  • Ks. Andrzej Stypułkowski od 2016
  • ks. Ignacy Mioduszewski zm. 4.12.1922
                                     

3. Wikariusze

Wikariusze pracujący w parafii:

  • ks. Edward Polak 1933
  • ks. Barnaba Mystkowski 1883-1888, 1887 zm. 25.05.1891 lub 5.06.1891.
  • ks. Tomasz Knyżewski Krzyżewski 1847 zm. 6.04.1887 r.
  • ks. Leopold Podsiada 19.02.1880
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →