Топ-100
Poprzednia

ⓘ 84. ceremonia wręczenia Oscarów



84. ceremonia wręczenia Oscarów
                                     

ⓘ 84. ceremonia wręczenia Oscarów

84. ceremonia wręczenia Oscarów za rok 2011, odbyła się 26 lutego 2012 roku w Kodak Theatre w Hollywood. Ceremonię w USA transmitowała stacja ABC Network.

W dniu 5 sierpnia 2011 roku, ogłoszono iż producentami gali będą Brett Ratner oraz Don Mischer. 6 września Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zatwierdziła kandydaturę Eddiego Murphy’ego na prowadzącego galę. Jednakże aktor zrezygnował z funkcji gospodarza po tym, jak Akademia przyjęła rezygnację producenta show, Bretta Ratnera. Ratner został skrytykowany przez środowisko za swoje kontrowersyjne wypowiedzi, Murphy z którym Ratner współpracował przy tegorocznej komedii Tower Heist: Zemsta cieciów, postanowił być lojalnym wobec Ratnera. W dniu 10 listopada 2011 roku, na prowadzącego galę wręczenia Oscarów wybrany został Billy Crystal, który poprowadził ceremonię wręczenia nagród po raz dziewiąty.

                                     

1. Laureaci i nominowani

Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Najlepszy reżyser

  • Alexander Payne − Spadkobiercy
  • Woody Allen − O północy w Paryżu
  • Terrence Malick − Drzewo życia
  • Martin Scorsese − Hugo i jego wynalazek
  • Michel Hazanavicius − Artysta

Najlepszy scenariusz oryginalny

  • Asghar Farhadi − Rozstanie
  • J.C. Chandor − Chciwość
  • Kristen Wiig i Annie Mumolo − Druhny
  • Woody Allen − O północy w Paryżu
  • Michel Hazanavicius − Artysta

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

  • Jean Dujardin − Artysta
  • Demián Bichir − Lepsze życie
  • Gary Oldman − Szpieg
  • George Clooney − Spadkobiercy
  • Brad Pitt − Moneyball

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

  • Michelle Williams − Mój tydzień z Marilyn
  • Rooney Mara − Dziewczyna z tatuażem
  • Viola Davis − Służące
  • Meryl Streep − Żelazna Dama
  • Glenn Close − Albert Nobbs

Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Octavia Spencer − Służące
  • Bérénice Bejo − Artysta
  • Jessica Chastain − Służące
  • Melissa McCarthy − Druhny
  • Janet McTeer − Albert Nobbs

Najlepsza muzyka

  • Howard Shore − Hugo i jego wynalazek
  • John Williams − Czas wojny
  • Alberto Iglesias − Szpieg
  • John Williams − Przygody Tintina
  • Ludovic Bource − Artysta

Najlepsza piosenka

  • Man or Muppet z filmu Muppety − muzyka i słowa: Bret McKenzie
  • Real in Rio z filmu Rio − muzyka: Sérgio Mendes i Carlinhos Brown; słowa: Siedah Garrett

Najlepsze zdjęcia

  • Robert Richardson − Hugo i jego wynalazek
  • Guillaume Schiffman − Artysta
  • Emmanuel Lubezki − Drzewo życia
  • Jeff Cronenweth − Dziewczyna z tatuażem
  • Janusz Kamiński − Czas wojny

Najlepsze kostiumy

  • Sandy Powell − Hugo i jego wynalazek
  • Arianne Phillips − W.E.
  • Michael O’Connor − Jane Eyre
  • Lisy Christl − Anonimus
  • Mark Bridges − Artysta
                                     

1.1. Laureaci i nominowani Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • Belgia Michael R. Roskam − Głowa byka
  • Polska Agnieszka Holland − W ciemności
  • Iran Asghar Farhadi − Rozstanie
  • Kanada Philippe Falardeau − Pan Lazhar
  • Izrael Josef Cedar − Przypis
                                     

1.2. Laureaci i nominowani Najlepszy reżyser

  • Alexander Payne − Spadkobiercy
  • Woody Allen − O północy w Paryżu
  • Terrence Malick − Drzewo życia
  • Martin Scorsese − Hugo i jego wynalazek
  • Michel Hazanavicius − Artysta
                                     

1.3. Laureaci i nominowani Najlepszy scenariusz oryginalny

  • Asghar Farhadi − Rozstanie
  • J.C. Chandor − Chciwość
  • Kristen Wiig i Annie Mumolo − Druhny
  • Woody Allen − O północy w Paryżu
  • Michel Hazanavicius − Artysta
                                     

1.4. Laureaci i nominowani Najlepszy scenariusz adaptowany

  • John Logan − Hugo i jego wynalazek
  • Alexander Payne, Nat Faxon i Jim Rash − Spadkobiercy
  • Bridget O’Connor i Peter Straughan − Szpieg
  • Steven Zaillian i Aaron Sorkin scenariusz, Stan Chervin historia − Moneyball
  • George Clooney, Grant Heslov i Beau Willimon − Idy marcowe
                                     

1.5. Laureaci i nominowani Najlepszy aktor pierwszoplanowy

  • Jean Dujardin − Artysta
  • Demián Bichir − Lepsze życie
  • Gary Oldman − Szpieg
  • George Clooney − Spadkobiercy
  • Brad Pitt − Moneyball
                                     

1.6. Laureaci i nominowani Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

  • Michelle Williams − Mój tydzień z Marilyn
  • Rooney Mara − Dziewczyna z tatuażem
  • Viola Davis − Służące
  • Meryl Streep − Żelazna Dama
  • Glenn Close − Albert Nobbs
                                     

1.7. Laureaci i nominowani Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Nick Nolte − Wojownik
  • Max von Sydow − Strasznie głośno, niesamowicie blisko
  • Christopher Plummer − Debiutanci
  • Jonah Hill − Moneyball
  • Kenneth Branagh − Mój tydzień z Marilyn
                                     

1.8. Laureaci i nominowani Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Octavia Spencer − Służące
  • Bérénice Bejo − Artysta
  • Jessica Chastain − Służące
  • Melissa McCarthy − Druhny
  • Janet McTeer − Albert Nobbs
                                     

1.9. Laureaci i nominowani Najlepsza muzyka

  • Howard Shore − Hugo i jego wynalazek
  • John Williams − Czas wojny
  • Alberto Iglesias − Szpieg
  • John Williams − Przygody Tintina
  • Ludovic Bource − Artysta
                                     

1.10. Laureaci i nominowani Najlepsza piosenka

  • Man or Muppet z filmu Muppety − muzyka i słowa: Bret McKenzie
  • Real in Rio z filmu Rio − muzyka: Sérgio Mendes i Carlinhos Brown; słowa: Siedah Garrett
                                     

1.11. Laureaci i nominowani Najlepsze zdjęcia

  • Robert Richardson − Hugo i jego wynalazek
  • Guillaume Schiffman − Artysta
  • Emmanuel Lubezki − Drzewo życia
  • Jeff Cronenweth − Dziewczyna z tatuażem
  • Janusz Kamiński − Czas wojny
                                     

1.12. Laureaci i nominowani Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz

  • Anne Seibel scenografia i Hélène Dubreuil dekoracja wnętrz − O północy w Paryżu
  • Laurence Bennett scenografia i Robert Gould dekoracja wnętrz − Artysta
  • Rick Carter scenografia i Lee Sandales dekoracja wnętrz − Czas wojny
  • Stuart Craig scenografia i Stephenie McMillan dekoracja wnętrz − Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II
  • Dante Ferretti scenografia i Francesca Lo Schiavo dekoracja wnętrz − Hugo i jego wynalazek
                                     

1.13. Laureaci i nominowani Najlepsze kostiumy

  • Sandy Powell − Hugo i jego wynalazek
  • Arianne Phillips − W.E.
  • Michael O’Connor − Jane Eyre
  • Lisy Christl − Anonimus
  • Mark Bridges − Artysta
                                     

1.14. Laureaci i nominowani Najlepsza charakteryzacja

  • Nick Dudman, Amanda Knight i Lisa Tomblin − Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II
  • Mark Coulier i J. Roy Helland − Żelazna Dama
  • Martial Corneville, Lynn Johnston i Matthew W. Mungle − Albert Nobbs
                                     

1.15. Laureaci i nominowani Najlepszy montaż

  • Thelma Schoonmaker − Hugo i jego wynalazek
  • Christopher Tellefsen − Moneyball
  • Angus Wall i Kirk Baxter − Dziewczyna z tatuażem
  • Anne-Sophie Bion i Michel Hazanavicius − Artysta
  • Kevin Tent − Spadkobiercy
                                     

1.16. Laureaci i nominowani Najlepszy montaż dźwięku

  • Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco i Ed Novick − Moneyball
  • David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce i Bo Persson − Dziewczyna z tatuażem
  • Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush i Peter J. Devlin − Transformers 3
  • Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson i Stuart Wilson − Czas wojny
  • Tom Fleischman i John Midgley − Hugo i jego wynalazek
                                     

1.17. Laureaci i nominowani Najlepszy dźwięk

  • Ethan Van der Ryn i Erik Aadahl − Transformers 3
  • Ren Klyce − Dziewczyna z tatuażem
  • Lon Bender i Victor Ray Ennis − Drive
  • Richard Hymns i Gary Rydstrom − Czas wojny
  • Philip Stockton i Eugene Gearty − Hugo i jego wynalazek
                                     

1.18. Laureaci i nominowani Najlepsze efekty specjalne

  • Tim Burke, David Vickery, Greg Butler i John Richardson − Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II
  • Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler i John Frazier − Transformers 3
  • Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor i Swen Gillberg − Giganci ze stali
  • Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White i Daniel Barrett − Geneza planety małp
  • Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossmann i Alex Henning − Hugo i jego wynalazek
                                     

1.19. Laureaci i nominowani Najlepszy długometrażowy film animowany

  • Chris Miller − Kot w Butach
  • Jennifer Yuh Nelson − Kung Fu Panda 2
  • Fernando Trueba i Javier Mariscal − Chico i Rita
  • Gore Verbinski − Rango
  • Alain Gagnol i Jean-Loup Felicioli − Kot w Paryżu
                                     

1.20. Laureaci i nominowani Najlepszy krótkometrażowy film animowany

  • William Joyce i Brandon Oldenburg − The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
  • Enrico Casarosa − La Luna
  • Grant Orchard i Sue Goffe − A Morning Stroll
  • Amanda Forbis i Wendy Tilby − Wild Life
  • Patrick Doyon − Dimanche/Sunday
                                     

2. Terminarz

  • 6 lutego 2012 – Lunch nominowanych
  • 26 lutego 2012 – 84. ceremonia wręczenia Oscarów
  • 1 lutego 2012 – przesłanie kart do głosowania z nominacjami
  • 1 grudnia 2011 – termin zgłaszania filmów
  • 11 lutego 2012 – wręczenie nagród za osiągnięcia techniczne i naukowe
  • 27 grudnia 2011 – przesłanie kart do głosowania ze zgłoszonymi filmami
  • 13 stycznia 2012 – zamknięcie listy nominacji o godzinie 17:00 PT
  • 21 lutego 2012 – zakończenie głosowania o godzinie 17:00 PT
  • 24 stycznia 2012 – ogłoszenie nominacji o godzinie 5:30 PT 14.30 w Polsce w Samuel Goldwyn Theater
                                     

3. Nagrody specjalne

2 sierpnia 2011 Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła, że po raz trzeci Oscary honorowe zostaną wręczone na oddzielnej ceremonii zwanej Governors Awards, która odbyła się 12 listopada 2011 roku w Hollywood and Highland Center. Honorowe statuetki Oscara otrzymali James Earl Jones i Dick Smith Oscary Honorowe i Specjalne oraz Oprah Winfrey Nagroda za działalność humanitarną im. Jeana Hersholta.

Oscary Honorowe i Specjalne
  • Dick Smith
  • James Earl Jones
Nagroda za działalność humanitarną im. Jeana Hersholta
  • Oprah Winfrey
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →