Топ-100
Poprzednia

ⓘ 73. ceremonia wręczenia Oscarów



73. ceremonia wręczenia Oscarów
                                     

ⓘ 73. ceremonia wręczenia Oscarów

  • Steven Soderbergh dostał dwie nominacje w kategorii najlepsza reżyseria za dwa różne filmy. Poprzednim reżyserem, któremu się to udało był Michael Curtiz w 1938 jednak Curtiz nie zdobył wtedy Oscara ani za film Aniołowie o brudnych twarzach, ani za Cztery córki.
  • Po raz pierwszy od czasów filmu Największe widowisko świata z 1951 zwycięzca w kategorii najlepszy film nie zdobył Oscara w kategorii najlepszy reżyser lub najlepszy scenariusz.
                                     

1. Wykonawcy piosenek

  • "A Fool in Love” - Randy Newman oraz Susanna Hoffs zapowiedziani przez Sarah Jessicę Parker
  • "A Love Before Time” - Coco Lee zapowiedziana przez Julię Stiles
  • "Things Have Changed” - Bob Dylan z Australii zapowiedziany przez Jennifer Lopez
  • "Ive Seen It All” - Björk zapowiedziana przez Winonę Ryder
  • "My Funny Friend and Me” - Sting zapowiedziany przez Halle Berry
                                     

2. Laureaci

Najlepszy aktor

  • Ed Harris – Pollock
  • Russell Crowe – Gladiator
  • Javier Bardem – Zanim zapadnie noc
  • Geoffrey Rush – Zatrute pióro
  • Tom Hanks – Cast Away: Poza światem

Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Jeff Bridges – Ukryta prawda
  • Willem Dafoe – Cień wampira
  • Albert Finney – Erin Brockovich
  • Joaquin Phoenix – Gladiator
  • Benicio del Toro – Traffic

Najlepsza aktorka

  • Laura Linney – Możesz na mnie liczyć
  • Juliette Binoche – Czekolada
  • Joan Allen – Ukryta prawda
  • Ellen Burstyn – Requiem dla snu
  • Julia Roberts – Erin Brockovich

Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Judi Dench – Czekolada
  • Kate Hudson – U progu sławy
  • Julie Walters – Billy Elliot
  • Marcia Gay Harden – Pollock
  • Frances McDormand – U progu sławy

Najlepsze zdjęcia

  • Caleb Deschanel – Patriota
  • Roger Deakins – Bracie, gdzie jesteś?
  • Lajos Koltai – Malena
  • John Mathieson – Gladiator
  • Peter Pau – Przyczajony tygrys, ukryty smok

Najlepsze kostiumy

  • Tim Yip – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Jacqueline West – Zatrute pióro
  • Anthony Powell – 102 dalmatyńczyki
  • Janty Yates – Gladiator
  • Rita Ryack – Grinch: Świąt nie będzie

Najlepsza reżyseria

  • Ang Lee – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Steven Soderbergh – Erin Brockovich
  • Steven Soderbergh – Traffic
  • Ridley Scott – Gladiator
  • Stephen Daldry – Billy Elliot

Pełnometrażowy film dokumentalny

  • Mark Jonathan Harris, Deborah Oppenheimer – Wśród obcych

Najlepszy montaż

  • Stephen Mirrione – Traffic
  • Tim Squyres – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Pietro Scalia – Gladiator
  • Dede Allen – Cudowni chłopcy
  • Joe Hutshing; Saar Klein – U progu sławy

Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • Francja - Gusta i guściki
  • Chiny Tajwan – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Holandia - Everybodys Famous!
  • Czechy - Musimy sobie pomagać
  • Meksyk - Amores perros

Najlepsza charakteryzacja

  • Ann Buchanan, Amber Sibley – Cień wampira
  • Michèle Burke, Edouard F. Henriques – Cela
  • Rick Baker; Gail Ryan – Grinch: Świąt nie będzie

Najlepsza muzyka

  • Tan Dun – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Hans Zimmer – Gladiator
  • Ennio Morricone – Malena
  • Rachel Portman – Czekolada
  • John Williams – Patriota

Najlepszy montaż dźwięku

  • Alan Robert Murray, Bub Asman – Kosmiczni kowboje
  • Jon Johnson – U-571
                                     

2.1. Laureaci Najlepszy film

  • Danny DeVito, Michael Shamberg, Stacey Sher – Erin Brockovich
  • David Brown, Kit Golden i Leslie Holleran – Czekolada
  • William Kong, Li-Kong Hsu, Ang Lee – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Douglas Wick, David Franzoni, Branko Lustig – Gladiator
  • Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Laura Bickford – Traffic
                                     

2.2. Laureaci Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Jeff Bridges – Ukryta prawda
  • Willem Dafoe – Cień wampira
  • Albert Finney – Erin Brockovich
  • Joaquin Phoenix – Gladiator
  • Benicio del Toro – Traffic
                                     

2.3. Laureaci Najlepsza aktorka

  • Laura Linney – Możesz na mnie liczyć
  • Juliette Binoche – Czekolada
  • Joan Allen – Ukryta prawda
  • Ellen Burstyn – Requiem dla snu
  • Julia Roberts – Erin Brockovich
                                     

2.4. Laureaci Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Judi Dench – Czekolada
  • Kate Hudson – U progu sławy
  • Julie Walters – Billy Elliot
  • Marcia Gay Harden – Pollock
  • Frances McDormand – U progu sławy
                                     

2.5. Laureaci Najlepsza scenografia

  • Tim Yip – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Arthur Max, Crispian Sallis – Gladiator
  • Martin Childs; Jill Quertier – Zatrute pióro
  • Jean Rabasse, Françoise Benoît-Fresco – Vatel
  • Michael Corenblith, Merideth Boswell – Grinch: Świąt nie będzie
                                     

2.6. Laureaci Najlepsze zdjęcia

  • Caleb Deschanel – Patriota
  • Roger Deakins – Bracie, gdzie jesteś?
  • Lajos Koltai – Malena
  • John Mathieson – Gladiator
  • Peter Pau – Przyczajony tygrys, ukryty smok
                                     

2.7. Laureaci Najlepsze kostiumy

  • Tim Yip – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Jacqueline West – Zatrute pióro
  • Anthony Powell – 102 dalmatyńczyki
  • Janty Yates – Gladiator
  • Rita Ryack – Grinch: Świąt nie będzie
                                     

2.8. Laureaci Najlepsza reżyseria

  • Ang Lee – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Steven Soderbergh – Erin Brockovich
  • Steven Soderbergh – Traffic
  • Ridley Scott – Gladiator
  • Stephen Daldry – Billy Elliot
                                     

2.9. Laureaci Pełnometrażowy film dokumentalny

  • Mark Jonathan Harris, Deborah Oppenheimer – Wśród obcych
                                     

2.10. Laureaci Najlepszy montaż

  • Stephen Mirrione – Traffic
  • Tim Squyres – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Pietro Scalia – Gladiator
  • Dede Allen – Cudowni chłopcy
  • Joe Hutshing; Saar Klein – U progu sławy
                                     

2.11. Laureaci Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • Francja - Gusta i guściki
  • Chiny Tajwan – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Holandia - Everybodys Famous!
  • Czechy - Musimy sobie pomagać
  • Meksyk - Amores perros
                                     

2.12. Laureaci Najlepsza charakteryzacja

  • Ann Buchanan, Amber Sibley – Cień wampira
  • Michèle Burke, Edouard F. Henriques – Cela
  • Rick Baker; Gail Ryan – Grinch: Świąt nie będzie
                                     

2.13. Laureaci Najlepsza muzyka

  • Tan Dun – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Hans Zimmer – Gladiator
  • Ennio Morricone – Malena
  • Rachel Portman – Czekolada
  • John Williams – Patriota
                                     

2.14. Laureaci Najlepsza piosenka

  • "Things Have Changed - Cudowni chłopcy – Bob Dylan
  • "My Funny Friend and Me” - Nowe szaty króla - muzyka: Sting, David Hartley; słowa: Sting
  • "Ive Seen It All” - Tańcząc w ciemnościach - muzyka: Björk; słowa: Lars von Trier, Sjón Sigurdsson
  • "A Love Before Time” - Przyczajony tygrys, ukryty smok - muzyka: Jorge Calandrelli, Tan Dun; słowa: James Schamus
  • "A Fool in Love” - Poznaj mojego tatę - Randy Newman
                                     

2.15. Laureaci Najlepszy dźwięk

  • Scott Millan, Bob Beemer, Ken Weston – Gladiator
  • Kevin O’Connell, Greg P. Russell, Lee Orloff – Patriota
  • John T. Reitz, Gregg Rudloff, David E. Campbell, Keith A. Wester – Gniew oceanu
  • Randy Thom, Tom Johnson, Dennis S. Sands, William B. Kaplan – Cast Away: Poza światem
  • Steve Maslow, Gregg Landaker, Rick Kline, Ivan Sharrock – U-571
                                     

2.16. Laureaci Najlepszy montaż dźwięku

  • Alan Robert Murray, Bub Asman – Kosmiczni kowboje
  • Jon Johnson – U-571
                                     

2.17. Laureaci Najlepsze efekty specjalne

  • John Nelson, Neil Corbould, Tim Burke, Rob Harvey – Gladiator
  • Stefen Fangmeier, Habib Zargarpour, John Frazier, Walt Conti – Gniew oceanu
  • Scott E. Anderson, Craig Hayes, Scott Stokdyk, Stan Parks – Człowiek widmo
                                     

2.18. Laureaci Najlepszy scenariusz oryginalny

  • Cameron Crowe – U progu sławy
  • Lee Hall – Billy Elliot
  • David Franzoni, John Logan, William Nicholson – Gladiator
  • Kenneth Lonergan – Możesz na mnie liczyć
  • Susannah Grant – Erin Brockovich
                                     

2.19. Laureaci Najlepszy scenariusz adaptowany

  • Steve Kloves – Cudowni chłopcy
  • Stephen Gaghan – Traffic
  • Hui-Ling Wang, James Schamus, Kuo Jung Tsai – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  • Ethan Coen, Joel Coen – Bracie, gdzie jesteś?
  • Robert Nelson Jacobs – Czekolada
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →